Menü
PS BS

A Szegedi Petőfi Sándor Általános Iskola és a Bálint Sándor Tagiskola honlapja

Nyitva tartás: 7:00–18:00 óráig | Az intézmény fenntartója a Szegedi Tankerületi Központ

VISSZA A FŐOLDALRA

Fenntarthatóságra nevelés
A Szegedi Petőfi Sándor Általános Iskola Bálint Sándor Tagiskolája a 2021. évben benyújtott Ökoiskola cím pályázatát az Ökoiskola Értékelő Bizottság támogatta, és ezzel intézményünk elnyerte az Ökoiskola címet. Az Ökoiskola cím használatára 2021. szeptember 1-től 2024. augusztus 31-ig jogosult.

Iskolánk Szeged külvárosi részén, Tápén, a körtöltésen kívül található, kertvárosi jellegű, csendes, nyugodt, igazi falusias környezetben. Erőssége a családias légkör, a szülőkkel és a helyi közösséggel való szoros kapcsolattartás. A pedagógusok, technikai dolgozók összefogása megteremti a fenntarthatóságra nevelés feltételeit.

A tanítási órákon törekszünk a környezetvédelemre felhívni diákjaink figyelmét. Az ehhez kapcsolódó jeles napokról megemlékezünk, valamint iskolai és városi szinten szervezett rajzpályázatokon veszünk részt. Az elkészült alkotásokból kiállításokat szervezünk.

A környezettudatos szemléletmódra nevelés, a környezeti nevelés kiemelt feladatunk, ennek érdekében arra törekszünk, hogy tanulóink felismerjék a környezetvédelem fontosságát. Minden tanévben különböző tanórai és délutáni programokkal kapcsolódunk a Fenntarthatósági témahéthez: online tanórák, filmek, videók megtekintése; plakát és lapbook készítése, rajzverseny.

Az intézmény a fenntarthatóság jegyében számos városi programon vesz részt. Az osztályok a Víz világnapján ellátogatnak a Szent István téri víztoronyhoz, ahol állandó kiállítást tekinthetnek meg a szikvíz készítéséről. Nem utolsó sorban pedig gyönyörködhetnek Szeged panorámájában. A Föld napja alkalmából a diákok részt vesznek a Vadaspark és a Füvészkert által szervezett programokon. Minden tavasszal csatlakozunk a TeSzedd! akcióhoz, mely keretében az iskola környékét mentesítjük a felesleges hulladékoktól. A gyermekek a helyi hulladékgazdálkodó szervezet támogatásával részletes tájékoztatást kapnak a szelektív hulladékgyűjtésről.

A fenntarthatóságra nevelés fontos részét képezi a gyalogos és kerékpáros közlekedés előnyben való részítése. Ennek támogatása érdekében csatlakoztunk a KEVE "Közlekedjünk együtt, vigyázzunk egymásra!" közlekedésbiztonsági programhoz. A gyermekek számára megfelelő és biztonságos kerékpártárolók kialakításra kerültek.

A tanítási órákon kívül szabadidős tevékenységeket biztosítunk, amelyek osztálydélutánok keretében, az időjárástól függően kerülnek megvalósításra. Tanulóink a városi séták alkalmával megismerkednek a helyi kulturális értékekkel, gyalogos és kerékpártúrák keretében a Tisza menti természeti kincsekkel. Mindezek szervezésébe, és lebonyolításába a helyi lakosok és a szülők is bekapcsolódnak.

A technika óra és a kézimunkaszakkör keretében kiemelkedő szerepet kap az újrahasznosítás. Különböző használati tárgyak készülnek az újra gondolt hulladékokból.

Iskolakertünk segítségével az alsó tagozatos gyermekek megismerkednek a kertészkedés alapjaival. Palántákat nevelnek, virágos- és gyógynövényes kertet ápolnak. Az öntözés megoldása érdekében csapadékvízgyűjtőt alakítottunk ki. A komposztáláshoz felhasználásra kerül a fűnyesedék is. Nem utolsó sorban pedig az udvar fásítása is megtörtént.

Az iskola arculatát meghatározzák a gyermekmunkák, rajzok. Az osztálytermeket az adott osztályok saját igényüknek megfelelően rendezik be, díszítik fel, hangsúlyt fektetve a fenntarthatóságra. A közösségi tereket és a tantermeket virágokkal díszítjük.

A folyosókon megtalálhatóak a szelektív hulladékgyűjtők. Ezen kívül elemgyűjtőket is elhelyeztünk az épületben. Az iskola tetejére napelemek kerültek. Az energiatakarékosság érdekében a fűtés az adott időjárásnak megfelelően került beállításra. A csapok, égők ellenőrzése folyamatos.

A diákönkormányzattal közösen évente két alkalommal papírgyűjtés szervezése történik. A tanulók nagy lelkesedéssel vetik bele magukat a gyűjtésbe, igazi közösségépítő program.

Környezetvédelmi jeles napok

február 1. A Tisza Élővilágának Emléknapja
február 2. A Vizes Élőhelyek Világnapja
március 22. A Víz Világnapja
március 23. Meteorológiai Világnap
április 22. A Föld Napja
május 10. Madarak és Fák Napja
május 22. Biológiai Sokféleség Nemzetközi Napja
május 24. Európai Nemzeti Parkok Napja
június 5. Környezetvédelmi Világnap
június 17. A Sivatagosodás és Aszály Elleni Küzdelem Világnapja
szeptember 3. Takarítási Világnap
szeptember 16. Az Ózon Világnapja
október 1. Habitat Világnap
október 5. Az Állatok Világnapja
október 21. Földünkért Világnap



VISSZA A FŐOLDALRA